Backlink Nasıl Yapılmalı? Neden?
Backlink

Backlink Nasıl Yapılmalı? Neden?

Muhtemelen kendinize birçok kez “En iyi sonuç için kendi siteme nasıl backlink alabilirim?” diye sormuş olabilirsiniz. Google, güncellendikten sonra bu sualler çok kez  şahıs doğrultusunda soruldu. Bu sorunuza karşılık profesyonel SEO’cular çok fazla ipucu ve cevaplar vermektedir. Ancak pek çok kendini uzman sananlar bu işi çok uzatıp yeni webmasterların başını karıştırıyor.

Bu yazıda sizlere backlinkleri sitenize nasıl en etkili şekilde yerleştirecek ve SEO puanınızı düşürmeden yükseltecek ve hit kazanacaksınız.

Tüm linklerin SEO’ya uygun ve iyi sayıldığı devir sona erdi. Senelerce birçok webmaster, her gün backlink yapabilmek adına saçma sapan teknikler ve otomatik sitelerden araçlar itimat etti. Tabi zaman geçtikçe bunlar da değişti.

Günümüzde ise SEO, kaliteli ve itimat edilir backlinklerin sayısal olarak çok daha fazladır. Ama kaliteli ve güvenilir backlinklerin etkili yerleşimini nasıl yapabileceksiniz?

Çevrimiçi pazarlama metodları, planı ve doğru bir şekilde strateji ile yapabilirsiniz. İşte kaliteli ve etkili backlinklerin yapılışını izlemeniz gereken bir kaç öneri.

Kimseye Kesinlikle Güvenmeyin

Bilmediğiniz kaynak ve sitelerin önerilerini dinlemeyin ve itimat etmeyin. Eğer bir site Google’da ilk sıraya yükselmenin sırrını bulabilseydi, bunu başkalarıyla paylaşmak yerine önce kendisinde uygulardı.

En iyisi kendi araştırmanızı kendiniz test ederek yapmalısınız. Ufak bir bütçe ile kendi araştırmanızı yaptığınız ve tüm backlink tipleri test edilmiş bir internet sitesi yapabilirsiniz. Bu sayede güvenli bir şekilde backlinklerinizi asıl sitenize eklemiş olacaksınız.

Etkili Backlink İçin Sabırlı Olmaya Özen Gösterin

Sitenizi yeni oluşturmuş iseniz kaliteli ve natural yollardan backlink yapmanız nerdeyse imkansız gibi bir şeydir. Arkanıza yaslandığınızda tanınmış popüler sitelerin size backlink vermesini dua ederek beklemek size hiç bir şey kazandırmayacaktır. Sitenize ideal trafik akışını sağlayacak backlinkleri eklemek için ise işe yarayabilir.

Nasıl yapabilirsiniz?

Tanınmış internet siteleri, backlink ile birlikte makale yazmak süre gelen bir tekniktir.

Farklı siteler makale yazarken, yalnızca yazarın biyografisinde ki linkten yararlanmayın. Bu teknik son vakitlerde gerektiğince suiistimal edilmektedir. Fakat doğru bir strateji ile ayağa kalkarak kendinizi gösterebilirsiniz.

İşte, ziyaretçi makalelerinizi şekillendirmeye uygun bir kaç öneri:

 • Sadece “Yazarımız Ol!” alanı olan sitelere bakmayın. Kaliteli ve etkili link alacağınız siteler, bu alanın olmadığı internet siteleridir bunu unutmayın.
 • Sadece tanınmış internet sitelerine yazmaya özen gösterin. Domain puanı ve Alexa değeri sizden az olan internet sitelerini aratarak ve onlara yazarak vakitlerinizi boşa harcamayın. Linklerinizin sayısal değeri az olunca sizin haberiniz olmadan kaldırılabilir.
 • Yazdığınız her internet sitesine uygun makaleler yazmaya özen gösterin. Yoksa yalnızca backlink yapmak için uğraşıp yazdığınız belli olacak ve kaldırılacaktır.
 • Sitenize direkt olarak yönlendirme yapmayan linkler, SEO amacı ile değil ama alacağınız hit ve sosyal ağ takipçisi amacı ile gerektiğince iyi ve uygun olacaktır.
 • Ziyaretçi makalelelerinizdeki linkleri takipte tutmaya özen gösterin. Arada sırada linkleriniz webmasterlar tarafından kaldırabilir ya da değiştirebilir. Bundan derhal haberdar olmalısınız yoksa backlink var zannedersiniz.
 • Her vakit hakkımda kısmınızda sosyal ağ hesabınıza yönlendirilen link bulunmalıdır.

Backlinkler ile Yürürken İz Bırakma

Backlinklerin gerisinde iz bırakmak, ortak oluşturulan yanlışlardan bir tanesi. Tüm linkleriniz SEO amacı ile yapılmış olsa bile tamami ile natural gözükmelidir.

 • Her vakit biyografinizi ve yazar adınızı değiştirmeyi unutmayınız.
 • İnternet sitenizde sıksık aynı açıklamayı kullanmayın.
 • Tüm linklerinizi natural ve izlenemez bir şekilde yapın.

Etkili Backlinkler Nasıl Yapılmalıdır?

İnternet sitenize gelen en etkili linkler, çokça sosyal ağ paylaşımı ile birlikte, iyi içeriklere sahip olan internet sitelerinden gelmektedir.

Bu gelen backlinkleri ister kendiniz yapıp ekleyin, isterseniz de kendiniz kazanın. Ünlü internet sitelerinden geldikleri zaman iyi bir SEO sayıısal değerlerine sahip olacaklardır. Size, belirli bir link ekleme teknikleri kullanmanızı ısrar edemem zira bende iyi neticeler gösteren sizde gösteremeyebilir.

Yazının başından “Kendi testlerinizi kendiniz yapıp araştırın ve en iyi neticeye karar vermelisiniz.” dememin amacı işte buydu.

Ayrıca rakipleriniz SEO’ya uygun neler yaptıklarına bakabilirsiniz. Şayet olumlu netice sağladığını görürseniz onların izlediği strateji ile aynı linkleri ekleyerek başlayabilirsiniz.

Kaliteli backlink meydana getirmek amacı ile en süregelen teknikler:

 • İlgili internet sitelerinde takipçi makaleleri
 • İnfografilerle link ekleme
 • Kırık link metodları
 • Niş forumları
 • Etkileyici e-posta göndermek

Yapmamanız Gereken Backlinkler

Link dizininizde yapmamanız gereken bir kaç tür backlink tipi vardır. Bunlar, kontrol edemediğiniz spam makaleleri en kötü olanlarıdır.

İşte kötü backlinklere birkaç numune:

Düşük sitelerden gelen linkler. İçeriğin az bulunduğu, sözcük olarak doyurucu olmadığı sayfalar. Google doğrultusunda gerektiğince ufak SEO sayısal değer kazanır.

Kullanıcılarını takmayan internet siteleri. Bunun sosyal imleme ve paravan siteler numune olarak verilebilir. Bunların tek bir kullanım nedeni olabilir. SEO, Google bu gibilere puan vermez. İşin kötü yanı ise, bu tip sitelere link koyduğunuzda belli bir vakit sonra onları kaldırmanız nerdeyse imkansız gibi bir şeydir.

Spam gönderim gerçekleştirme. Google’da herkes gibi spamları sevmez. Eğer internetin her köşesine spam yorum ve makaleler yazarsanız internet sitenizin popülerliği zedelenecek ve arama sıralamasında düşeceksiniz. Direkt olarak internet sitenize yönlendirme yapmayanlara bile suistimal ederseniz şüpheli hale düşecektir.

Kötü ve zararlı olan backlinklerinizi ayırt etmek amacı ile Monitor Backlink sitesinde üyelik oluşturup ve giriş yapın. Domain tanınmışlığını, itimat ve takipçi civarlarına göre sıralama yapın. Filtreleri faydalanarak rahat rahat  sıralama yapılabilir ve backlinkleriniz ile ilgili ne yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Özet

Eğer internet sitenize uygun ve etkili backlink eklemek ve yapmak isterseniz bunu bilgi sahibi kişilere danışın ve dikkatli bir şekilde gerçekleştirmek zorundasınız.

Her yaptığınız backlinkinizi takip etmelisiniz ya da SEO sayısal değeri taşıyor ise onları kazanmalısınız. Kontrolünüzün olmadığı sayfalardan gelen backlinklerden her vakit uzak durmalı ve dilediğiniz son şey ise yüzlerce backlinki silmek olacaktır.

Comments

Avatar
Murat Yüren 14 Ağustos 2021

Güzel bir makale. Teşekkürler.

Avatar
Harun Yaldın 10 Eylül 2021

Sadece ve güzel bir içerik olmuş hocam. Ellerine sağlık. Size bir konu için mail gönderdim bakabilir misiniz?

Avatar
AhmetYY 27 Ocak 2022

Yazı için teşekkürler. Sade bir yazı olmuş.

Avatar
Arda 31 Ocak 2022

Kısa ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Comments are closed.